Britské etapy - VÝPRODEJ!!

Britské etapy - VÝPRODEJ!!

Putování za hroby československých vojáků
200 Kč (cena online)
Doporučená prodejní cena 345 Kč
Koupit
Rubrika: 
Rok vydání: 
2021
Formát: 
170 × 230 mm
Počet stran: 
184
Vazba: 
flexo vazba
ISBN: 
978-80-7485-237-4
Hmotnost: 
610 g

Kniha je mechanicky poškozena.

Libor Sečka, velvyslanec České republiky ve Velké Británii (2016–2021), inicioval projekt s názvem „Never Forgotten“ (Nezapomenutí), v jehož rámci se rozhodl uctít památku 309 československých vojáků, kteří zemřeli na území Spojeného království v době druhé světové války a jsou zde pochováni. Pro svůj záměr získal podporu členů vlád obou zemí.

Postupně se vypravil na 125 pietních míst rozesetých po celém Spojeném království, aby na znamení úcty a vděčnosti symbolicky položil na hroby našich vojáků rudé růže. Své dojmy vztahující se nejen k jejich osudům, ale také k aktuálnímu dění, shrnul do devatenácti etap svého putování. Součástí všech zastavení jsou fotografie zachycující atmosféru navštívených míst.

Celý projekt byl věnován dvěma výročím: před osmdesáti lety přišli příslušníci Československé armády do Velké Británie a před pětasedmdesáti lety skončila druhá světová válka. Společně s velvyslancem se návštěv pietních míst zúčastnili i čeští krajané, zástupci britského parlamentu, místní samosprávy a náboženských obcí, vysocí důstojníci armády, zejména pak Královského letectva (RAF), i historické spolky z obou zemí.

Mezi nejvýznamnější osobnosti, které se do projektu zapojily, patří známý komentátor The Times, člen Sněmovny lordů baron Daniel Finkelstein, poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu, sir David Amess, Paul Bristow a Greg Hands, nebo naši úspěšní fotbalisté Tomáš Souček a Vladimír Coufal.