O vidění

Recenze a ohlasy: 

O vidění

Jak porozumět starému umění
374 Kč (sleva 25 %)
Doporučená prodejní cena 499 Kč
Pouze u distributorů
Rok vydání: 
2023
Formát: 
180 × 240 mm
Počet stran: 
182
Vazba: 
měkká vazba (V4) s klopami
ISBN: 
978-80-7485-271-8
Hmotnost: 
660 g

Knižní verze úspěšného rozhlasového cyklu stanice Vltava dokumentuje skutečnost, že odcházející svět starých mistrů znovu postupně ožívá.

Publikace přibližuje pětadvacet ojedinělých děl renesance, manýrismu a baroka od jedinečných umělců, jako byli El Greco, Rembrandt, Rubens, Dürer, Škréta, Braun, Brandl, Spranger, Kupecký a další. Autoři se v jednotlivých kapitolách pokoušejí o výtvarné tvorbě uvažovat jako o otevřeném estetickém systému a nacházet nečekané souvislosti v historickém, námětovém a stylovém kontextu. Poukazují na mezinárodní charakter českého umění v prostředí střední Evropy, přičemž se neřídí hranicemi definovanými uměleckými školami a nerozlišují tvůrce podle národnosti.

Pro zájemce o tvorbu starých mistrů se kniha rovněž stává vítanou pozvánkou k osobnímu setkání s největšími poklady Národní galerie v Praze, které je možno od podzimu 2019 vidět ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech v rámci střednědobé expozice „Staří mistři“. Jejím autorem a kurátorem je historik umění Marius Winzeler.