Sto let jednoho stromu

Sto let jednoho stromu

Lubor Hájek a institucionální sběratelství asijského umění v Československu
299 Kč (cena online)
Doporučená prodejní cena 399 Kč
Koupit
Rok vydání: 
2021
Formát: 
180 × 240 mm
Počet stran: 
256
Vazba: 
šitá měkká vazba (V4) s klopami
ISBN: 
978-80-7485-245-9
Hmotnost: 
760 g

V listopadu 1951 bylo v Národní galerii založeno oddělení orientálního umění, jehož přednostou se krátce nato stal indolog Lubor Hájek. V průběhu následujících desetiletí se v jeho sbírkách podařilo shromáždit přes deset tisíc předmětů asijského umění a představit je na desítkách krátkodobých výstav.

S nebývalým zaujetím připravená publikace Sto let jednoho stromu je věnována Luboru Hájkovi k nedožitým stým narozeninám. Podrobně popisuje okolnosti vzniku sbírek asijského umění před druhou světovou válkou a přibližuje okamžiky založení orientálního oddělení Národní galerie počátkem padesátých let. Ukazuje, z jakých zdrojů sbírky orientálního oddělení čerpaly, a představuje osobnosti, které se na jeho zrodu podílely. Vypráví pohnutý příběh dvou dlouhodobých expozic čínského umění v zámku Troja a v Benešově nad Ploučnicí a téměř detektivním způsobem pomocí dobových dokumentů mapuje okolnosti požáru benešovského zámku v roce 1969, který část asijských sbírek zničil. Závěrečné pasáže knihy představují erudovaného odborníka Lubora Hájka jakožto milovníka a znalce asijského umění, jemuž sbírky někdejšího orientálního oddělení do značné míry vděčí za svou podobu a obsah. Publikace tak přináší detailní vhled do procesů fungování i kontextu institucionálního sběratelství asijského umění v Československu v meziválečném a poválečném období.

Michaela Pejčochová vystudovala sinologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a pracuje jako kurátorka čínských sbírek Národní galerie v Praze. Věnuje se výzkumu starého a moderního čínského malířství, čínských teorií umění a historie sběratelství asijského umění na Západě.

Kontakt: misa_pejcochova@yahoo.com