Co Bauhaus dal – a co vzal

Co Bauhaus dal – a co vzal

Kritické úvahy o modernistickém pojetí designu a architektury
296 Kč (cena online)
Doporučená prodejní cena 395 Kč
Koupit
Rok vydání: 
2020
Formát: 
160 x 230 mm
Počet stran: 
300
Vazba: 
šitá měkká vazba (V4) s klopami
ISBN: 
978-80-7485-222-0
Hmotnost: 
536 g

Nakolik se Bauhaus stal překážkou na cestě k větší přitažlivosti designu i architektury? – Je minulá architektura a design součástí minulosti – nebo přítomnosti? – Je dnes ornament anachronismem? – Jaká je role luxusu v designu? – Jaký je rozdíl mezi skutečnými a umělými potřebami? – Je vkus stále aktuální pojem? – Má pojem stylingu místo v současném designu? – O co vlastně šlo v postmodernismu 70. až 90. let minulého století? – Proč design přispívá ke společenské rovnosti i nerovnosti zároveň? – Co to je sémantika výrobků? – Proč má abstraktní modernistická estetika monopolní postavení v současném designérském a architektonickém školství? – Proč je nutno se dívat se na stylové idiomy minulosti jako na vynálezy bez data spotřeby? 

Na tyto a řadu dalších aktuálních otázek se pokouší odpovědět kniha Jana Michla, emeritního profesora historie a teorie designu Vysoké školy architektury a designu (AHO) v norském Oslu. Autor nabízí nový a neotřelý pohled na teorii a praxi moderního designu a architektury, prosazuje návrat pojmu styl do pedagogického procesu i do kritických diskusí o designu a architektuře a navrhuje přistupovat k architektuře a designu minulosti jako k součásti moderní doby.  

Kniha je určena zejména studentům designu a architektury, kteří mají potřebu se zamýšlet nad povahou své budoucí profese, ale také praktikujícím designérům a architektům, stejně jako historikům obou oborů, a vůbec zainteresovanému publiku.