Gesta v umění
Gesta v umění
Pouze u distributorů
Gesta se objevují ve výtvarném umění přinejmenším od dob starověkého Egypta a svůj význam mají i dnes. Co samotná „gesta“ znamenají a jakou roli hrají ve výtvarném umění?
Publikace Gesta v umění vyšla u příležitosti životního jubilea významného historika umění Michala Šroňka. Během dlouholeté odborné činnosti se jeho zájem upínal k výtvarnému umění převážně šestnáctého až osmnáctého století – pozornost věnoval vztahu umění a náboženských konfesí, pražskému malířskému cechu, roli symbolů a také gest ve výtvarném umění. Sborník svým tématem reaguje na jeho text Comput digital a Jan Hus jako obhájce víry (2003), ve kterém se jako jeden z prvních věnoval problematice gest v českém prostředí.
Úvodní text publikace představuje badatelský přístup Michala Šroňka a zasazuje jej do širšího kontextu současného uměleckohistorického diskursu. Navazují chronologicky řazené studie českých historiků a historiků umění, které se zaměřují na problematiku gest, kterou demonstrují na konkrétních příkladech uměleckých děl a památek od období středověku až do devatenáctého století. Gesto je v knize nahlíženo v několika významových rovinách. Předně jako tělesné gesto, které je přímo znázorněno ve výtvarných dílech, a můžeme ho dále zkoumat dle kategorií: expresivní a symbolické. Rovněž se zde objevuje v přenesené rovině symbolického aktu a dále zkoumané kategorie zraku/percepce. Sborník poskytuje vhled do dané problematiky a čtenáři nabízí další metodologický nástroj, který mu pomůže porozumět uměleckým dílům.
Podívejte se na náš Facebook
Na Twitteru nás najdete jako @BooksPipes