Gombrich – 3.vydání

Gombrich

Gombrich – 3.vydání

Tajemství obrazu a jazyk umění
296 Kč (sleva 25 %)
Doporučená prodejní cena 395 Kč
Pouze u distributorů
Rok vydání: 
2017
Formát: 
162 x 225 mm
Počet stran: 
400
Vazba: 
brož s klopama
ISBN: 
978-80-7485-030-1
Hmotnost: 
956 g

Tuto publikaci můžete zakoupit také jako e-knihu zde.

Třetí, rozšířené vydání úspěšné knihy interpretující obsáhlé dílo historika umění E. H. Gombricha. Čtivá práce kritikou označovaná za „druhý Příběh umění“ je vhodná zejména pro studenty dějin umění a všech oborů zabývajících se vizualitou.

Cílem knihy není – řečeno v gombrichovském duchu – poskytovat výčet suchých dat, periodizací a nezáživných popisů známých děl, jak jsme tomu v publikacích o umění často svědky, nýbrž naučit čtenáře obrazy pozorně vnímat a dějinám umění skutečně porozumět. Nové vydání je rozšířeno o obsáhlou kapitolu o Gombrichově teorii uměleckého výrazu a jeho rezervovaném vztahu k modernímu umění.

Z recenzí prvního vydání:

“Koncept celé knihy je založen na snaze číst dějiny umění očima Ernsta Gombricha a přečtené ihned korigovat dobovými filozofickými a názorovými souvislostmi. Autor výtečně odůvodňuje Gombrichovy teze a doplňuje je jeho interpretacemi názorů dalších historiků a filozofů. Čtenáři se tak otevírá “druhý Příběh dějin umění” - tedy “metodická příručka”, v níž jsme pozorně a srozumitelně vedeni k významům, které jsme při prvním čtení Gombrichova Příběhu umění ani jeho teoretičtěji pojatých dalších prací nepostřehli nebo jsme si jejich výkladem nebyli jisti. Pečlivá práce s citacemi, výtečný a kultivovaný jazykový projev a velmi dobře vybudovaná struktura jsou pak hodnotami, kterými kniha skutečně září.” (Radek Horáček, MF Dnes, 5. 9. 2008) 

"[Kniha] užitečně rekonstruuje názory E. H. Gombricha a dalších autorů na vývoj výtvarného umění... Čtenářům Příběhu umění nabízí rozšíření pohledu na Gombrichovo myšlenkové dílo a může také zapůsobit na současnou latentní diskusi o aktuálních výtvarných tendencích a rozporném vztahu obecenstva k nim." (Pavel Švanda, Host, 7/2008) 

"Jde o knhu, která čtenáře přístupnou, čtivou a díky četným reprodukcím názornou formou seznámí s Gombrichovým dědictvím i s myšlenkami autorů různých období, odrážejícími změny postojů k vývoji umění. To přispívá k tomu, že je kniha vhodná i pro běžného čtenáře či začínající studenty dějin a teorie umění, jimž je určena." (Eliška Těšinová, Tvar, 2/2009)