Gombrich – 4. vydání

Gombrich – 4. vydání

Tajemství obrazu a jazyk umění
374 Kč (cena online)
Doporučená prodejní cena 499 Kč
Koupit
Rok vydání: 
2021
Formát: 
170 × 240 mm
Počet stran: 
400
Vazba: 
pevná vazba (V8a) bez přebalu
ISBN: 
978-80-7485-231-2
Hmotnost: 
1300 g

Pozvání k dějinám a teorii umění

Ernst Hans Gombrich (1909–2001) je bezesporu nejznámějším a nejpopulárnějším historikem umění dvacátého století. Široká veřejnost ho zná jako autora Příběhu umění, fascinujícího bestselleru, jehož se ve světě prodalo přes šest milionů výtisků. Byl však především uznávaným badatelem a teoretikem v oblasti umění, jehož podnětné odborné práce jsou u nás až na řídké výjimky málo známé. 

Kniha Gombrich. Tajemství obrazu a jazyk umění se snaží tuto mezeru zaplnit. Jejím cílem není, řečeno s Ernstem Gombrichem, poskytovat čtenáři výčet suchých dat, periodizací a nezáživných popisů známých děl, ale chce je naučit obrazy pozorně vnímat a dějinám umění skutečně porozumět.

Kniha vznikla na základě autorova dlouholetého zájmu o otázky spojené se vznikem a interpretací uměleckého díla. Neomezuje se pouze na dějiny umění, ale pohybuje se i v oblasti estetiky, filosofie, psychologie a také sociobiologie, přičemž odkazuje jak na významné Gombrichovy vídeňské současníky, kteří ho ovlivnili (např. filosofa Karla R. Poppera či etologa Konrada Lorenze), tak na jeho následovníky zabývající se psychologií obrazového znázorňování.

Úspěšná publikace, označovaná kritikou za „druhý příběh umění“, vychází již ve čtvrtém vydání, tentokrát s barevnými reprodukcemi.

Z recenzí předchozích vydání: 

“Koncept celé knihy je založen na snaze číst dějiny umění očima Ernsta Gombricha a přečtené ihned korigovat dobovými filozofickými a názorovými souvislostmi. Autor výtečně odůvodňuje Gombrichovy teze a doplňuje je jeho interpretacemi názorů dalších historiků a filozofů. Čtenáři se tak otevírá “druhý Příběh dějin umění” - tedy “metodická příručka”, v níž jsme pozorně a srozumitelně vedeni k významům, které jsme při prvním čtení Gombrichova Příběhu umění ani jeho teoretičtěji pojatých dalších prací nepostřehli nebo jsme si jejich výkladem nebyli jisti. Pečlivá práce s citacemi, výtečný a kultivovaný jazykový projev a velmi dobře vybudovaná struktura jsou pak hodnotami, kterými kniha skutečně září.” (Radek Horáček, MF Dnes, 5. 9. 2008) 

"[Kniha] užitečně rekonstruuje názory E. H. Gombricha a dalších autorů na vývoj výtvarného umění... Čtenářům Příběhu umění nabízí rozšíření pohledu na Gombrichovo myšlenkové dílo a může také zapůsobit na současnou latentní diskusi o aktuálních výtvarných tendencích a rozporném vztahu obecenstva k nim." (Pavel Švanda, Host, 7/2008) 

"Jde o knhu, která čtenáře přístupnou, čtivou a díky četným reprodukcím názornou formou seznámí s Gombrichovým dědictvím i s myšlenkami autorů různých období, odrážejícími změny postojů k vývoji umění. To přispívá k tomu, že je kniha vhodná i pro běžného čtenáře či začínající studenty dějin a teorie umění, jimž je určena." (Eliška Těšinová, Tvar, 2/2009)