Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman

Recenze a ohlasy: 

Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman

Paralelní životopisy
337 Kč (cena online)
Doporučená prodejní cena 449 Kč
Koupit
Rok vydání: 
2022
Formát: 
165 × 240 mm
Počet stran: 
536
Vazba: 
šitá měkká vazba (V4) s klopami
ISBN: 
978-80-7485-249-7
Hmotnost: 
1000 g

Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Trojice, která významně ovlivnila vývoj v naší zemi. Při pohledu na dějiny uplynulých desetiletí nevidíme nikoho, kdo by se jim vyrovnal hloubkou stopy, již po sobě zanechali. Zdaleka nejde jen o jejich prezidentskou roli, všichni tři tvořili moderní českou historii i předtím. Jejich činy a rozhodnutí často stály u zlomových okamžiků a určovaly politické směřování. Jen o málo postavách polistopadového vývoje se vede už přes třicet let tak intenzivní polemika jako o každém z nich. 

Text této knihy je unikátní v tom, že sleduje osudy Havla, Klause a Zemana souběžně. Nabízí tak příležitost nejenom pochopit, co stálo v pozadí jejich kroků, ale také umožňuje tuto trojici z různých úhlů srovnávat. Zvláštní pozornost je věnována jejich vzájemnému stýkání a potýkání, jež se silně obtisklo do posledních desetiletí české politiky. Kniha detailně a otevřeně přibližuje odlišný charakter vůdcovství, které v klíčové době politické a ekonomické transformace ztělesňovali. Nevyhýbá se ani osobním a rodinným charakteristikám či intimním vztahům, jež je ovlivňovaly. Atmosféru jejich životů dokreslují dobové fotografie.

Lubomír Kopeček (1975) je profesorem politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi se už věnoval v biografiích, na které tato kniha volně navazuje. Hlavní oblastí jeho zájmu je minulost a současnost české politiky a srovnávací politologie. Je autorem a spoluautorem mnoha odborných a popularizačních knih jako například Éra nevinnosti. Česká politika 1989–1997 (Barrister & Principal 2010) nebo The Rise of Entrepreneurial Parties in European Politics (s Vítem Hlouškem a Petrou Vodovou, Palgrave Macmillan 2020). Pravidelně komentuje českou politiku v médiích a účastní se televizních i rozhlasových debat.