Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman

Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman

Paralelní životopisy
337 Kč vč. DPH
Běžná cena 449 Kč, připravujeme
Rok vydání: 
2021
Formát: 
165 X 240 mm
Počet stran: 
528
Vazba: 
šitá měkká vazba (V4) s klopami
ISBN: 
978-80-7485-249-7
Hmotnost: 
0 g

Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Trojice, která významně ovlivnila vývoj v naší zemi. Při pohledu na dějiny uplynulých desetiletí nevidíme nikoho, kdo by se jim vyrovnal hloubkou stopy, již po sobě zanechali. Zdaleka nejde jen o jejich prezidentskou roli, všichni tři i předtím tvořili moderní českou historii. Jejich činy a rozhodnutí často stály u zlomových okamžiků a určovaly politické směřování. O málo postavách polistopadového vývoje se vede už přes třicet let tak intenzivní polemika jako o každém z nich.  

Text této knihy je unikátní, protože zblízka sleduje osudy Havla, Klause a Zemana souběžně. Nabízí tak nejenom příležitost pochopit, co stálo v pozadí jejich kroků, ale také tuto trojici z různých úhlů srovnávat. Zvláštní pozornost je věnována jejich vzájemnému stýkání a potýkání, jež se silně obtisklo do posledních desetiletí české politiky. Kniha dále detailně a otevřeně přibližuje odlišný charakter vůdcovství, které ztělesňovali v klíčové době politické a ekonomické transformace. Nevyhýbá se ani osobním a rodinným charakteristikám, intimním vztahům, jež je ovlivňovaly. Atmosféru jejich životů dokreslují dobové fotografie.

Lubomír Kopeček (1975) je profesorem politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a v minulosti se Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi už věnoval v biografiích, na které tato kniha volně navazuje. Jeho hlavní oblastí zájmu je minulost a současnost české politiky a srovnávací politologie. Je autorem a spoluautorem mnoha odborných a popularizačních knih, například Éra nevinnosti. Česká politika 1989‒1997 (Barrister & Principal 2010) nebo The Rise of Entrepreneurial Parties in European Politics (s Vítem Hlouškem a Petrou Vodovou, Palgrave Macmillan 2020). Pravidelně komentuje českou politiku v médiích a je účastníkem televizních i rozhlasových debat.

Newsletter
Facebook