Jiná modernita

Jiná modernita

Jiná modernita

BRAQUE, BECKMAN, KOKOSCHKA, BALTHUS
149 Kč (sleva 25 %)
Doporučená prodejní cena 199 Kč
Pouze u distributorů
Rok vydání: 
2013
Formát: 
170 x 226 mm
Počet stran: 
376 stran, váz. + 40 stran bar. ilustrace
Vazba: 
váz.
ISBN: 
978-80-87474-50-1
Hmotnost: 
1050 g

Tuto publikaci můžete zakoupit také jako e-knihu zde.

Alternativní pohled na dějiny umění 20. století, vymykající se dosavadnímu obecně přijímanému „kánonu“. Na příkladu čtyř vyhraněných malířských solitérů autor ukazuje, že skutečně hodnotná umělecká díla moderny často nevznikala ve hřmotu avantgard, ale tehdy, kdy se přemýšliví a talentovaní malíři odvraceli od módních vln, tvořili v tichém soustředění a inspiraci hledali především v bohaté umělecké tradici. Jak autor dokládá, tito umělci vytvářeli ve svých zralých dílech jakousi jinou modernitu, modernitu paralelní a odlišnou od té, kterou známe z oficiálních dějin umění 20. století.

Čtivá a osobitá práce, v níž se prolínají biografie, dějiny umění, historie, filosofie a politika, doprovázená bohatým obrazovým materiálem.

Ukázka z knihy: 

František Mikš (1966) je ředitelem Institutu pro politiku a kulturu brněnského CDK a šéfredaktorem dvouměsíčníku Kontexty, v němž se zaměřuje především na výtvarné umění. Působí rovněž jako šéfredaktor nakladatelství Barrister & Principal. Je autorem řady statí o malířství 20. století a vztahu moderního umění a politiky. Knižně vydal rozsáhlou monografii Gombrich. Tajemství obrazu a jazyk umění (2008) a sborník Gombrich. Porozumět umění a jeho dějinám (spolu s Ladislavem Kesnerem, 2009).