Propaganda džihádu

Recenze a ohlasy: 
19.07.2017

Propaganda džihádu

Časopisy Al-káidy, Islámského státu a Tálibánu v angličtině
149 Kč (cena online)
Doporučená prodejní cena 199 Kč
Koupit
Rok vydání: 
2016
Formát: 
160 x 230 mm
Počet stran: 
104
Vazba: 
brož
ISBN: 
978-80-7485-113-1
Hmotnost: 
230 g

Džihádistická propaganda, která se šíří volně na internetu ve formě online časopisů, je stále se prohlubujícím trendem, který dnes představuje významnou bezpečnostní hrozbu. Ta může vést k radikalizaci a rekrutaci osob do džihádistických skupin, ale i k jejich motivaci provést teroristický čin uvnitř nepřátelské společnosti.

Předkládaná publikace se zabývá třemi případy džihádistických časopisů, za kterými stojí významné islamistické organizace. Jedná se o časopis Inspire, který vydává Al-Káida na Arabském poloostrově, časopis Dabiq, jenž je počinem Islámského státu, a Azan, za nímž stojí Pákistánské hnutí Tálibánu. Analýza jednotlivých případů vychází z modelu analýzy propagandy od Gartha Jowetta a Victorie O´Donnellové. V knize jsou představeny způsoby a techniky, které islamistické organizace využívají k propagandě vlastní ideologie
a zejména k manipulaci s cílovým publikem. Součástí jsou názorné ukázky vizuálního zpracování vybraných časopisů, které doplňují textový obsah. V závěru dochází ke vzájemnému porovnání představených případů, přičemž jsou identifikovány základní charakteristické rysy dané formy džihádistické propagandy.


Kateřina Plisková se narodila v roce 1990 Brně. V roce 2015 absolvovala magisterské studium oboru Bezpečnostní a strategická studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Absolvovala dobrovolnický program u IDF v Izraeli. Odborně se zaměřuje především na výzkum  islámského terorismu a džihádistické propagandy.