Rusko očima Rusů v exilu

Rusko očima Rusů v exilu

To nejlepší z vysílání Rádia Svoboda
1 Kč (cena online)
Doporučená prodejní cena Kč
Koupit
Rok vydání: 
2023
Počet stran: 
172
Vazba: 
V2
Hmotnost: 
290 g

Málokteré médium dnes vykonává tak záslužnou činnost jako ruské vysílání Radio Free Europe / Radio Liberty (RFE / RL). V publikaci rusistky a překladatelky Ivany Ryčlové se mohou čeští čtenáři poprvé seznámit s prací týmu ruského vysílání RFE / RL, Rádiem Svoboda, i s jeho historií. Zahrnuje nejen původní rozhovory autorky s výkonným regionálním ředitelem vysílání RFE / RL pro Rusko Andrejem Sharym a dalšími protagonisty, ale i žánrově různorodé texty převzaté z vysílání. Jde například o interview s reprezentanty antiputinovského myšlenkového proudu či virtuální kulaté stoly – debaty zaměřené na aktuální události, v nichž se střídají ruští politologové, kulturologové a historici žijící v zahraničí. Formou rozhovoru tak poznáme například Dmitrije Bykova, někdejšího člena Koordinační rady opozice, prozaičku Ljudmilu Ulickou či zakladatele hnutí Otevřené Rusko, někdejšího vězně Putinova režimu Michaila Chodorkovského.

Publikace Rusko očima Rusů v exilu byla připravena u příležitosti 70 let od zahájení ruského vysílání Radio Free Europe / Radio Liberty. 

Ivana Ryčlová (1965) je nezávislá rusistka a překladatelka. Vystudovala ruský jazyk, literaturu a historii na Masarykově univerzitě. Odborně se věnuje především totalitnímu systému Ruska, otázkám moci a politického diktátu nad uměním, kulturou a médii. Je autorkou monografie o Venědiktu Jerofejevovi Bílý tanec (2001), monografie Oleg Bogajev (2022), trojice knih esejů o osobnostech ruské kultury 20. století – Ruské dilema (2006), Mezi kladivem a kovadlinou (2012) a Zvolili svobodu (2018) – a rovněž řady překladů lágrových próz, publicistiky a také současných ruských dramat.

Kniha, jejíž vydání bylo podpořeno frakcí EKR Evropského parlamentu, je k dispozici zdarma, pouze za cenu poštovného a balného.